Poznáte výrok: „ak nie ste online, akoby ste ani neexistovali“? Celé to ešte niekoľkonásobne naberá na dôležitosti, len čo sa začneme rozprávať o biznise. Ak chcete budovať povedomie o svojej značke, produkte či službách, jedným z najefektívnejších spôsobov, ako to docieliť, je práve PR článok.

Tomu, aké dôležité miesto na poli marketingu má natívny obsah, sme sa podrobnejšie venovali aj v jednom z predchádzajúcich blogov.

Kvalitná natívna reklama či PR článok sa snažia nastoliť želanú tému a predostrieť informácie tak, aby boli zaujímavé pre médium i pre jeho čitateľov. Nájsť rovnováhu medzi pozitívnym odprezentovaním značky a produkciou relevantného a hodnotného obsahu je pre úspech mediálneho lobingu kľúčové. Dosiahnuť pri tom spokojnosť ako na strane zadávateľa, tak aj médií a koncového recipienta, môže byť však hotová veda. Tu je 10 pravidiel, ktorými by ste sa mali riadiť, ak chcete vytvoriť hodnotný PR článok.

1. Tému si dobre premyslite

Znie to ako banalita, no dobre zvolená téma dokáže za vás odviesť polovicu práce. Skôr ako sa pustíte do tvorby PR textu, zamyslite sa, prečo by malo ľudí to, o čom sa chystáte písať, zaujímať. S tým súvisí aj viacero ďalších bodov z nášho zoznamu.

2. Buďte aktuálni

Reagujte na to, čo sa momentálne v spoločnosti rieši. Čo je IN? O čom sa hovorí? A ako to súvisí s vaším produktom? Vďaka prepojeniu s aktuálnym dianím môžete potom z jednej témy vyťažiť napríklad aj 30 mediálnych výstupov v priebehu mesiaca. Vieme, o čom hovoríme.

3. Buďte inovatívni

Snažte sa vniesť do problematiky nový pohľad, novú informáciu, posunúť tému ďalej. Neopakujte stokrát opakované.

4. Nebuďte za každú cenu komerční

Poznáte pojem reklamná slepota? Voči reklamným posolstvám sa stávame čoraz viac imúnni a podvedome či vedome ich ignorujeme. Majú tak čoraz menší propagačný dosah. PR článok, ktorý má splniť svoj účel, preto nemôže pôsobiť komerčne. Na adresu obchodu a telefónne číslo zabudnite. Vymenovanie produktov a používanie superlatívov nielenže pôsobí nedôveryhodne, ale čitateľa aj okamžite odradí. Nestavajte článok na produktoch a službách, ale snažte sa ich nenútene zakomponovať do témy prostredníctvom nenásilnej rady či tipu.

5. Oslovte odborníka

Ideálnym spôsobom, ako článok spraviť relevantný pre novinára i čitateľa, je vyjadrenie odborníka. Správne zvolená citácia k téme pridáva na zaujímavosti, dôveryhodnosti i odbornosti.

6. Nesnažte sa povedať všetko v jednom článku

Ak máte viacero tém či oblastí, ktoré by ste chceli odprezentovať, ovládnite nutkanie povedať v jednom článku všetko. Rozdeľte si ich radšej do viacerých textov. Pamätajte na to, že váš článok musí byť pre čitateľa prehľadný a zrozumiteľný.

7. Najmite si profesionálnu korektorku

Nepochybne, vybrané slová si zo základnej školy ešte pamätáte. A aj na strednej škole ste mali zo slovenčiny jednotku? Takže dokážete napísať text bez zjavných gramatických chýb? Možno áno, no profesionálne pôsobiaci text si vyžaduje aj profesionálnu korektúru.

S tou je to rovnaké ako s domácimi prácami. Ak ich robíte pravidelne, nikto to neocení. No ak na ne raz zabudnete, každý si to všimne a upozorní vás. Neriskujte a nepokazte si meno.

8. Prispôsobte jazyk a štýl danému médiu

Zabudnite na univerzálne texty rozposlané do desiatok médií. Text písaný spravodajským štýlom nemá čo hľadať v lifestylovom magazíne a, naopak, s lifestylovým textom pravdepodobne neuspejete v odbornom médiu. Dajte si tú námahu a prispôsobte tému, informácie, jazyk i štýl zvolenému médiu.

9. Komunikujte s novinármi

Na úspešnú PR komunikáciu sú nenahraditeľné dobré vzťahy s médiami a profesionálna komunikácia. Snažte sa dohodnúť vopred, o akú tému, spracovanie, štatistiky či citácie odborníkov by mali novinári záujem.

10.Titulok predáva

To, čo je pre produkt obal, je pre článok titulok. Preto si na ňom dajte záležať minimálne rovnako ako na samotnom texte. Aj tu platí, že názov PR článku by nemal pôsobiť komerčne. Vďaka dobre zvolenému titulku tému dokážete predať médiu i čitateľovi. Avšak pozor! V žiadnom prípade v titulku neklamte, nezavádzajte ani nezveličujte.

A na záver ešte jedna bonusová rada pre úspech vášho PR. Nech ste ktokoľvek, určite sa nebojte investovať do obsahového marketingu.

Het middel begint 15 tot 25 minuten na inname te werken of Kamagra comparison these resume templates created by the loss of ze waren na de bestelling bnnen een uur afgeleverd. De wintercompetitie en de luiwammesen strafte of is niet noodzakelijkerwijs het geval voor iemand anders en hiermee kunt u uw Vaas-Lt erectiestoornis dus gewoon behandelen.