„Tie hyeny! Obyčajná žumpa!“..klikáš na registráciu, zadávaš prezývku Luigi007, hlavne nech nemá nič spoločné s Tvojim skutočným menom a už to ide, stý komentár k článku o nebohej Bartošovej, vrie to v Tebe, kurzor je už na okienku vstúpiť do diskusie a nakladáš čo Ti prsty stačia. Na novinárov, na tých čo Ťa v noci spútali, páskou zavreli ústa, a z očí Ti dali dole šatku až keď si už sedel pred počítačom a oni Ti nanútili ten hrôzostrašný mediálny obsah. Do práce Ti na hornú lištu nainštalovali topky.sk a cas.sk tak aby si s tým neporadil ani vedúci útvaru IT. Si teda logicky donútený pridať sa svojim o nápravu volajúcim komentom k rovnakým obetiam novinárskeho násilia.

Pred pár rokmi som písala na hodine Braňa Ondrášika úvahu o tom či média ovplyvňujú publikum alebo publikum média. Predstavovalo to pre mňa začarovaný kruh, veď je to obojstranné, myslela som si. Dnes už viem, že si za to môžeme sami, Luigi007 v rôznych podobách, ktorý si ráno kúpi k cigaretám Nový čas, nie preto že by chcel z veľkorysosti podporiť vydavateľstvo Ringier ale že je zvedavý na bulvárny obsah. Ten istý Luigi, ktorý sa neskôr pohoršuje nad redakciou v topkách v komentároch pod ich článkami. Ten istý Luigi čo namiesto toho aby si pozrel TV noviny na rtvs si ich pozrie na JOJ.

Pamätám si na letný TV formát Vo štvorici po Slovensku o krásnych miestach Slovenska, ktoré navštevovali naši populárni herci. Pomyslela som si, že už to prišlo, konečne to, na čo obete novinárskeho násilia čakali. Nebol to prepadák, no sledovanosť ako Farma určite nemal. A prezradím tajomstvo- tým, že samozvané obete boli násilím pripútané k topkam a k Farme to nebolo!

Niekedy vidím menšie zúfalstvo v očiach našich poctivých klientov, majiteľov úspešných firiem, ktorí žijú jednoducho a slušne a svoj podnik rozbehli „len“ na tvrdej drine a rozume keď sa ich pýtam na pikošky. Musím ich z nich dostať lebo pre novinára to inak nebude zaujímavé, lebo Luigi tvorí čísla. Lenže Luigimu je poctivý život ukradnutý, potrebuje senzácie!..a tak sa radšej zamyslime a sami ovplyvňujme piplmetre aby sme si už nemuseli vymýšľať že novinári sú úchylné hyeny, ktoré nie sú schopné písať pozitívne informácie o poctivých ľuďoch. Mediálny obsah predstavuje záujmy väčšiny z nás.

PS: ospravedlňujem sa za titulok všetkým novinárom, potrebovala som aby si tento blog všimol najmä Luigi.

 

Petra Benczyová