V prvom blogu na tému ekokancelárie som sa pozrela do firemných kuchyniek. Dnes spolu so mnou nahliadnite priamo do našich kancelárií. Ako vieme prispieť k udržateľnosti našej planéty z kancelárskej stoličky?

  1. Používajte ekologické čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú zbytočné syntetické farbivá a vône, dráždiace naše čuchové bunky a aj ruky. Nájdite si také, ktoré sú rozložiteľné v prírode, a teda nezanechávajú stopy v našich riekach. Kupujte čistiace prostriedky vo veľkých baleniach – nebudete musieť nakupovať často a zredukujete množstvo odpadu, ktoré inak vzniká. Na našom trhu nájdete dostatočne širokú ponuku ekologických prostriedkov, ktoré sú dostupné v drogériách alebo veľkých potravinových reťazcoch. Musíte len pozorne čítať ich zloženie, prípadne sledovať, aké certifikáty majú udelené.

  1. Papier tvorí až 60 % hmotnosti odpadu v kancelárskom koši. Je ho však možné niekoľkokrát recyklovať a potom kompostovať. Vyberajte do kancelárie papier, ktorý je recyklovaný, nie je bielený chlórom, má certifikát (napr. FSC – papier bol vyrobený zo stromov a lesov, ktoré sú zodpovedne a udržateľne obhospodarované) a bol vyrobený na Slovensku (tým znížite náklady na dopravu pri prevoze papiera).

  1. Buďte elektronickí. Na písanie poznámok zo stretnutí, porád, na vytváranie nekonečných „to do listov“ používajte poznámkový blok. Nie však ten klasický, ale elektronický. Na svete je už množstvo aplikácií, do ktorých si môžete vpisovať, na čo nezabudnúť. Budete ich mať prístupné v rôznych zariadeniach, a preto vás nemusí trápiť, ak si zápisník zabudnete zobrať na stretnutie. Mňa osobne vždy teší, keď si môžem vytvoriť malé okienka pri jednotlivých úlohách a po ich splnení odfajknúť 😊 Ich výhodou je, že nemusíte po sebe lúštiť, čo ste naškrabali, a okrem toho sa v nich vyhľadáva ľahšie ako v množstve papierov a zošitov.

  1. Minimalizujte tlač. Zvážte, či je nevyhnutné daný dokument vytlačiť. Bude to pre vás alebo niekoho iného naozaj potrebné a užitočné? Nepostačí elektronická podoba? Ak dokument musíte vytlačiť, určite využite obe strany papiera. Pred tlačou si dokument skontrolujte. Niekedy sa stáva, že na poslednej strane zostane pár riadkov – to je však možné napraviť posunutím okrajov, zmenšením nadpisov alebo medzier medzi odsekmi.

  1. Kancelárske papieriky. Ak ste papierový typ a na elektronické poznámky si neviete zvyknúť, používajte aspoň „šmíráky“ (nepodarky z tlačiarne) a recyklovaný papier. Ak potrebujete okolo seba malé farebné lepiace papieriky, tzv. post-ity, vedzte, že už aj tieto sa vyrábajú z recyklovaného papiera. Pozrite sa dobre na ponuku svojho dodávateľa alebo sa rozhliadnite vo svojom obľúbenom papiernictve. Nájdete recyklované post-ity, zápisníky…

Ak chceme byť ekologickí a zanechať túto planétu obývateľnú aj pre naše deti, musíme hľadať inovatívne postupy a byť kreatívni. Obrazne povedané – opustiť vyšliapané chodníčky a predierať sa húštinou s mačetou v ruke. Presvedčiť kolegov, šéfov, dodávateľov. Otvoriť oči ostatným. Planéta sa nám za to odvďačí. Prajem vám veľa úspechov.

Lucka