Pandémia koronavíru má za následok mnoho situácií, ktoré sú pre nás výnimočné a ovplyvňujú naše správanie. Cieľové skupiny menia svoje zvyky a prehodnocujú priority. Ako už bolo písané inde (napr. tu), zákazníci a zákazníčky vyhľadavajú primárne produkty, ktoré súvisia s dezinfekciou a starostlivosťou o zdravie a naopak – tažké časy nastali pre služby v oblasti cestovného ruchu, oddychu a zábavy.

Komunikácia v čase krízy

Ani v čase krízy však značky neutlmujú svoju komunikáciu. Na sociálnych sieťach vidíme ppc reklamy, na youtube videá, sledujeme PR aktivity, chodia nám ponuky do e-mailových schránok. Ako všetko – aj táto komunikácia sa dá robiť dobre a zle.

Ako zlé príklady komunikácie môžeme uviesť tie, ktoré situáciu buď cynicky zľahčujú alebo pre propagáciu svojich produktov a služieb používajú argumenty, ktoré sú – povedzme si to narovinu – hlúpe.

Medzi ne určite treba zaradiť komunikáciu cestovky BUBO, ktorá utrpela (a treba povedať, že oprávnene) vďaka videu svojho riaditeľa:

(zdroj: youtube)

Pán Fellner necitlivo hovorí o umieraní, o chudobných ľuďoch, ktorí nemôžu využiť služby jeho cestovky a cieli na “elitu”, ktorú vyzýva, aby odletela do tepla. Následne natočil ešte ďalšie video, v ktorom sa pokúsil negatívne dopady zmierniť. Obe potom boli zmazané. Pojem negatívna emócia a pravidlo, že sa nemá spájať so značkou, je v tomto prípade najmenšou prekážkou.

Nešťastným je aj neoficiálná študentská séria printov pre značku Pornhub zo zahraničia:

(zdroj)

Vidíme, ako sa cynické zľahčovanie môže vypomstiť.  Ísť za každú cenu do vtipných riešení nie je veľmi vhodné.

Na druhú stranu, registrovať môžeme aj triezve a nápomocné aktivity, ktoré budujú meno značky, spájajú ju so zodpovednosťou, ľudskosťou a sociálnou zodpovednosťou. Takto sa v rámci slovenského kontextu prezentovala VÚB banka, ktorá ohlásila posun splátok úverov pre tých, ktorí si o to požiadajú bez veľkých prekážok. Navyše ohlásila kúpu dôležitých medicínskych prístrojov, ktoré dodá nemocnici v Bratislave. Takýto postoj ocení celá spoločnosť a značke to prinesie plusové body.

Zrhnutie

Ako teda komunikovať v čase krízy? V prvom rade – postavte sa k problému úprimne. Nezatvárajte oči pred možnými následkami. Potom hľadajte spôsoby, ako sa s nimi vysporiadať čo najrozumnejšie. Buďte zodpovední – k sebe, k druhým aj k svojej značke.