„Veď na to aj tak nikto neklikne.“, „Ľudí zaujímajú produkty.“, „Nie je to podstatné.“, „Sú to vyhodené peniaze do vzduchu!“

Prečítajte si BLOG o BLOGU do konca a tieto zamietavé argumenty už svojej PR alebo reklamnej agentúre nikdy nepredložíte.

1. Prečo písať blogy na web

(Štatistiky som si vypožičala od Rand Fishkin – The SEO World in 2018.)
Predstavte si, podľa štatistík ľudia radšej kliknú na organiku* ako na platenú reklamu. Zjavne to vychádza niekde z ich vnútra a majú k tomu väčšiu dôveru, ktovie. Ja sa rovnako hlásim k tým, ktorí uprednostnia organiku pred textami s označením „reklama“. Ak vlastníte web, poradím vám, urobte to tiež a nemíňajte si svoje peniažky klikom na PPC.

*(Organická návštevnosť je návštevnosť na vašom webe, ktorá plynie z prirodzených výsledkov vyhľadávania. Nie PPC. Do organiky teda zaraďujeme napríklad aj dobre napísaný blog, ktorý pomocou kľúčových slov zákazník prirodzene vyhľadá.)

načo mi je dobrý blog Trumpeter

Na obrázku vidíte, že zo 100 % si vôbec neklikne 35 %, ale len 2,8 % ľudí si klikne na platenú reklamu, ALE vyše 62 % ľudí si klikne na organické vyhľadávanie, teda v budúcnosti možno aj na váš blog. Teraz už vetu „Veď na to aj tak nikto neklikne“ nepoviete, však?

Samozrejme, čísla sa môžu meniť, nie sú striktne dané. Uvádzam to ako príklad.

 

2. Ako zvýšim dôveryhodnosť svojej stránky

Ak píšete (alebo vám budeme písať) blogy a vašu problematiku máte dokonale naštudovanú, verte, že zákazníci rýchlo zistia, že ste „doma“. To pridáva na dôveryhodnosti produktov, ktoré na stránke ponúkate. Informácie o službách v oblasti pohľadového betónu či bezpečnostných dverí štylizujte zaujímavo, pútavo a najmä unikátne (čo má vplyv na SEO). Pravidelne pridávajte texty a získajte si „svojich čitateľov“ neskôr zákazníkov.

3. Ako písať blogy na e-shop

Z praxe mi vychádza, že takto:

 • vyskladajte unikátny a zaujímavý text
 • píšte blog s ohľadom na SEO*
 • text musí obsahovať kľúčové (long tailové) frázy – horná hranica kľúčových slov nie je stanovená (text však musí dávať zmysel)
 • používajte obrázky, videá, odrážky, kadečoooo… Proste všetko, čo zaujme a číta sa rovnako príjemne ako tieto riadky 😊
 • používajte prelinky!
 • text musí byť responzívny – dobre viditeľný na všetkých zariadeniach.

*(SEO – search engine optimization – optimalizácia pre vyhľadávače – slúži na lepšie umiestnenie v neplatených (organických) výsledkoch hľadania.) Vééľmi v skratke.

Bloger roka z vás možno nebude, ale námaha určite stojí zato. Respektíve „negooglite“ „Ako si založiť blog“, ale verte vašej PR agentúre.

4. Ako písať firemné blogy s ohľadom na SEO

Všetci klienti si želajú zvýšiť návštevnosť svojho webu a to je presne dôvod, prečo by ste nemali na blog zabudnúť. Na blog s ohľadom na SEO – slovíčko, ktoré ste už mohli zaregistrovať vyššie. Úprimne, je to celá veda. Treba si vždy niečo študovať a analyzovať, spisovať kľúčové slová z rôznych zdrojov, výsledky sa nedostavia hneď, napísanie takéhoto blogu zaberie veeeľa času, je to beh na dlhú trať… Vravím, hotová veda.

Prečo vám teda o tom píšem?

Pretože práve PR agentúry vám uľahčia život a takýto text, spĺňajúci všetky parametre SEO kvality, napíšu za vás. Ak ste marketingový macher, samozrejme, určite si vystačíte aj sám, ale ak ste si museli prečítať vysvetlenia pod *hviezdičkami, verte, že SEO blog vám napíšu jedine ľudia, ktorí sa v tom dennodenne „hrabú“. A, veruže, je v čom 😊

Ďalšie výhody blogu:

 • kvalitný obsah má na google dlhú trvácnosť, je priam nezničiteľný
 • kvalitné blogy vieme prelinkovať ako post na FcB, ktorý sa tým obohatí
 • cez prelinky v blogoch sa čitateľ dostane k produktom a vašim službám
 • blog sa prispôsobí všetkým témam, môže byť o čomkoľvek – blog o kozmetike, blog o jedle, módne blogy, blogy o bývaní, ale blogy zadarmo, to nie😊
 • budete krok pred konkurenciou, lebo budete mať „najlepšie blogy“
 • … a poslednou výhodou blogu môže byť aj to, že vám ho napíšeme MY! 😊

Myslite na tieto výhody už pri tvorbe vašej webstránky.

RADA NA ZÁVER: Radšej investujte do dobrého blogu ako do spievajúcej reklamy.

N

A

T

Y