Nedávno sa nám podarilo uskutočniť kampaň. Politickú. Ak by sa napokon skončila neúspešne, asi by bol tento blog o niečom úplne inom. Keďže však opak je pravda, rada sa s vami podelím o pár postrehov, aby ste sa mohli pripraviť, ak si na plecia naložíte politickú kampaň aj vy.

(pozn. red. Nie som z radov politikov, politických strán a podobne. Skôr ide o marketingový pohľad.)

  1. Tím

Najdôležitejším prvkom v kampani, samozrejme, okrem nominanta samotného, je kolektív okolo neho, ktorý ťahá za jeden povraz. Ak hovoríme o politickej kampani na regionálnej alebo celoslovenskej úrovni, buďte si istí, že bez viacčlenného tímu to nepôjde. Je to najpevnejší stavebný kameň celej kampane.

Excited Go Team GIF - Find & Share on GIPHY

  1. Timing

„Na začiatku si naplánujte dopodrobna každú udalosť, meeting, tlačovku, vydanie novín a podobne.“ Nie, takto to nefunguje! Plán to chce, to áno, no všetky podrobnosti sa vyjasnia až behom kampane. Nebojte, toho času v konečnom dôsledku nebude až tak veľa.

  1. Komunikácia

Počas tých pár mesiacov sa stretnete s kadejakými povahami. Osobne, telefonicky alebo aj mailovo. Sú milší ľudia, ale aj agresívnejší. Ochotní, ale aj takí, ktorých musíte stále o niečo prosiť. Do styku prídete s osobami, ktoré chápu a odpovedajú zrozumiteľne, a, naopak, s takými, čo by vašu požiadavku nepochopili, ani keby ste im dali dve možnosti ako odpoveď a správnu označili zvýrazňovačom.

V tých horších prípadoch si treba pripomínať (stále dookola), že ono sa to raz skončí a už nikdy nebudete musieť nikomu vysvetľovať, že „120 znakov vrátane medzier (vo worde) ešte nikomu nevyšlo na dve strany textu ako vám, milá pani!“. No na druhej strane, určite spoznáte aj mnoho inšpiratívnych ľudí a veľa sa od nich naučíte.

  1. Závislosť

Okrem závislosti od práce ? si uvedomíte, že sa navýšil aj počet káv a redbullov počas vášho dňa. Mňam!

  1. Ako im to povedať?

Tento odsek súvisí s komunikáciou. Ide o veľmi starostlivý výber slov, aby: ste neurazili, nepôsobili submisívne, drzo alebo neprofesionálne. Dajte si veľký pozor, čo poviete do telefónu, osobne alebo napíšete mailom. Každý je naklonený inému spôsobu komunikácie. Pri veľkom počte ľudí určite každého neobvolávajte, ale pošlite skupinový mail. Pokojne použite aj smajlíka, nikoho tým neurazíte, práve naopak. ? V prípade, že potrebujete rýchlu reakciu, telefonát je ten najlepší spôsob.

  1. Elektrická spotreba

Je pravdepodobné, že denne absolvujete desiatky telefonátov. Majte nabíjačku stále poruke, pretože mobil a notebook sú veci, prostredníctvom ktorých nonstop komunikujete.

Môj tip: Hneď po kampani si zmeňte svoj vyzváňací tón, keďže väčšine kolegov (a aj vám) dookola omieľaná piesenka už určite lezie na nervy!

  1. Koľko ešte?

Keď bude najhoršie, čo prichádza cca pred prvou polovicou kampane, odpočítavajte.

  1. Keď sa to skončí

Keď sa to skončí úspešne, máte merateľný, na desatinu čísla presný výsledok práce vášho tímu. Prichádza radosť, potešenie, úľava, no aj zvláštny pocit, že už je po všetkom.

A možno (možno len trooošinku) vám to bude aj chýbať. ?

  1. RADA NA ZÁVER

Héliová fľaša na fúkanie balónov sa nekupuje, héliová fľaša sa ZAPOŽIČIAVA a vy platíte za každý jeden deň. ?

N
A
T
Y