Facebook nám neustále nastavuje zrkadlo. Poskytuje nám obraz toho, ako sa bojíme zmien, ako nemáme radi nové veci, lebo staré je dobré, a keď nie je dobré, je aspoň známe a overené. Je ale Prieskumník skutočne taký zlý?

Je.

Myslím, že v deň, kedy bol Prieskumník zavedený na náš trh, mali všetci ľudia, ktorí pracujú s touto sociálnou sieťou, na tvári mierny úľak a do čela vpísanú vrásku. Uh, organický dosah je zrazu taký nízky, že naše egá vytvárajúce príspevky na firemné profily, majú čo robiť, aby sa nezbláznili. Bežný užívateľ Facebooku asi tiež postrehol, že obsah nástenky zrazu tvoria len príspevky jeho priateľov. Plus tie zaplatené. Všetky ostatné sú na oddelenej nástenke s názvom Prieskumník. Ale úprimne – chodíte si pozerať aj túto nástenku? Ja áno. Stránky, ktorým som dala lajk, ma zaujímajú a nerada by som prišla o obsah, ktorý prinášajú.

Chcel nám Facebook pomôcť s vizuálnym smogom? Chcel, aby sme nevideli len firemné príspevky, ale všímali si aj svojich priateľov a ich novinky? Pochybujem, pretože blbosti, ktoré ma nezaujímajú, sa mi aj tak prepašujú na nástenku. Jednoducho, práve tie si niekto určite bude sponzorovať.

Purple haired man thinking about something disturbing. Funny cartoon illustration. Guy in office suit with question marks.

Mne ako social media content managerovi Prieskumník neprekáža. Jednoducho, odporúčam klientom vyčleniť rozpočet na sponzoring Facebooku.

Mne ako osobe Prieskumník neprekáža. Čo ma zaujíma, to si aktívne vyhľadám. Zmeny zvládam veľmi dobre, je potrebné vedieť aktuálne reagovať, či už na politiku Facebooku, alebo na iné situácie, ktoré sa menia, pretože o tom je život. Kto to nepochopí, môže byť zamračený 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Môjmu egu Prieskumník trochu prekáža. Facebook si totiž vybral len 6 štátov, na ktorých testuje túto novinku, a to: Bolívia, Guatemala, Kambodža, Srbsko, Srí Lanka a SLOVENSKO. Neviem si pomôcť, ale výber krajín mi príde…

Môjmu srdcu Prieskumník prekáža nesmierne. Som členkou mnohých útulkov a aukcií, ktoré zbierajú peniažky pre útulky, aukcie aj sama organizujem a tento spôsob zobrazovania príspevkov, je poriadny hrboľ na ceste. Útulky sú prosto odkázané na nezištnú pomoc od ľudí, na súcit, na dobročinnosť, v ktorej im FB donedávna pomáhal. Odteraz sa ale alarmujúci prípad zrazeného zvieratka, ktoré potrebuje finančnú podporu a zbierku, zobrazí len veľmi malému množstvu ľudí. Tieto občianske združenia nemajú vyhradený rozpočet na sponzoring Facebooku… Tieto skupiny, ktoré chcú pomôcť, dostali obrovské polená pod nohy a len veľmi ťažko sa s nimi vyrovnávajú.

Názory sú rôzne a isté nie je nič. Platí však, že sme súčasťou jedného veľkého testu a na jeho výsledok je moja osoba, moje srdce, moje ego a social media content manager vo mne nesmierne zvedavý. 🙂

Zuz