Test na úvod

Odpovedáte na e-maily aj mimo pracovného času?

Nosíte si prácu domov?

Máte zapnuté notifikácie?

Odpovedáte na e-maily zvyčajne do hodiny?

Čítate si e-mail hneď, ako vám pípne notifikácia?

Ak ste aspoň na 3 z týchto otázok odpovedali áno, tak GRATULUJEM! Ste skvelým kandidátom na vyhorenie v práci, a preto vám odporúčam pokračovať v čítaní.

Baby GIF - Find & Share on GIPHY

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či ste naozaj pánom svojho času? Viete, koľko hodín zo svojho pracovného dňa strávite na sociálnych sieťach? Americká obchodná komora to vie a je to presne hodina pracovného času. Generácia mileniálov tam strávi až 1,8 hodiny. Neviem, ako sa dopracovali k tomuto číslu, ale stále mám pocit, že tam trávime oveľa viac času. Teda aspoň ja určite.

Ak ste si ešte nikdy nepočítali počet interakcií s mobilom, tak by ste mali začať, v priemere je to denne až 2 617 dotykov, čo zaberá približne dve a trištvrte hodiny.

Excited Good News GIF by Charm Ladonna - Find & Share on GIPHY

Smartfóny = zabijaci času

Technológie pokročili a z Nokie 3310 sme rýchlosťou blesku prešli na smartfóny, ktoré sú síce krásne a majú množstvo funkcií, ale rovnako sú aj nástrojom, ktorý zlieva náš osobný čas s tým pracovným. Na e-maily odpovedáme takmer všade – na WC, cestou ráno do práce, na dovolenke alebo aj večer pred spaním.

Počas svojich voľných chvíľ namiesto toho, aby sme sa venovali svojim blízkym, venujeme sa svojej práci. Je to však v poriadku? Všetci sme doslova zahltení e-mailami. Len samotné prečítanie nás stojí množstvo času a energie.

Dĺžka pracovného e-mailu

Riešením by mohla byť optimálna dĺžka e-mailu, pretože čítaním a následnou odpoveďou na rozsiahly mail strácame kopec drahocenného času. Aká je však optimálna dĺžka pracovného e-mailu? Odporúčajú sa 4 vety (niekde sa uvádza aj 8), v ktorých by mali byť základné informácie, čo potrebujeme od druhého človeka. Keď si tak v hlave premietnem niekoľko zo svojich e-mailov, naozaj neviem, ako by som všetko to, čo bežne napíšem, mohla skĺbiť do 4 viet. Aj napriek tomu, že sa moja myseľ bráni tomuto tvrdeniu, musím uznať, že to má logiku. Ak by som z textu vyhodila „omáčky“, predpokladám, že by sa to dalo.

Ako „nevyhorieť“ v práci?

Zmeškané hovory, nevybavené e-maily, plný diár povinností a vyrušovanie kolegov sú predzvesťou stresu a následného vyhorenia v práci. Čaká to každého? Alebo ide len o nastavenie správneho systému? Z vlastných skúseností môžem povedať, že moja práca ide oveľa rýchlejšie, ak sa ráno pustím do vecí, ktoré sú pre mňa najdôležitejšie, a až potom si otvorím e-maily.

Shocked Squirrel GIF - Find & Share on GIPHY

Messenger, Whats-up a iné

Problémom v práci nie je len e-mailová komunikácia. A keď tak rozmýšľam, pomenovanie e-mailu ako „problém v práci“ nie je asi úplne šťastnou voľbou, pretože je to nástroj komunikácie, ktorý naozaj potrebujeme.

Messenger, Whats-up a rôzne iné kanály, prostredníctvom ktorých môžeme komunikovať, by sme mohli nazvať tým ozajstným problémom, ktorý nás brzdí v práci. Pípne nám notifikácia, tak schválne, kto z vás by odolal tomuto pôvabnému zvuku a nepozrel by sa na displej mobilu? Som si takmer 100 % istá, že minimálne polovica z nás (zdôrazňujem minimálne) by neodolala.

Čo je však na tomto všetkom najhoršie? Ľudia to už berú normálne. Sedím s novinárkou na stretnutí, pípne mi správa na Messengeri a jej automatická reakcia je: „Pokojne si to vybavte.“ Či na to budem reagovať, alebo nie, už v tej chvíli nie je podstatné, pretože jednu z nás to už vyrušilo. Avšak môžeme si za to sami.

Dôležité je nájsť riešenie

Nemyslím si, že byť offline je riešením, treba si však nejako rozumne a efektívne usporiadať prácu tak, aby sme predišli vyhoreniu a zlievaniu pracovného času so súkromným. Pokiaľ nemáte pracovný čas aj počas víkendu, tak nepracujte. Lepšie si tak oddýchnete a v pondelok môžete v práci pokračovať s čistou hlavou.

The Daily Show Lol GIF by The Daily Show with Trevor Noah - Find & Share on GIPHY

Veľa šťastia!

Katarína